Rovataink:

Tartalomjegyzék erről az oldalról:

Kalló Zsolt

Visszaugrás a navigációra
Az oldal cikkei bevezetőkkel:

Kalló Zsolt

Kalló Zsolt Érdemes és Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, habilitált egyetemi tanár, a Capella Savaria művészeti vezetője, az MMA levelező tagja.

1985-ben nyert felvételt a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémiára. 1988-89-ben tanulmányait megszakítva a salzburgi Mozarteum hallgatója és tagja a Végh Sándor vezetése alatt álló Camerata Accademicának, mellyel a világ számos rangos koncerttermében fellépett. 1990-ben a budapesti Zeneakadémián szerezte kitüntetéses hegedűművész diplomáját Perényi Eszter tanítványaként.

1991-ig a Sonora Hungarica kamarazenekar és a Dohnányi Ernő szimfonikus zenekar koncertmestere. A Rubin trió tagjaként, a Magyar Rádió több felvételt is készített vele. 1992-től a Capella Savaria koncertmestere, 1999 óta művészeti vezetője is. 1992-2021-ig a Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium tanszakvezető tanára. Számos kamarazenekar koncertmestereként hangversenyezett Európa szinte valamennyi országában, valamint Japánban, Kínában, Tajwanban, Macaoban, Dél-Koreában, Izlandon, Izraelben, az USA-ban, Kanadában, Argentínában, Uruguayban.

Szólistaként fellépett a Concerto Budapest Zenekarral, a Dohnányi Zenekarral, a Győri Filharmonikus Zenekarral, a Savaria Szimfonikus Zenekarral, a Pannon Filharmonikusokkal, a Duna Szimfonikusokkal, az Alba Regia Szimfonikusokkal, a győri Egyetemi Zenekarral. Továbbá kamarazenekarokkal a Capella Savaria, az Orfeo Zenekar, a Concerto Armonico, az Aura Musicale, az Arpeggione, Anime Musicae és a Budapesti Vonósok szólistájaként és koncertmestereként. Világhírű karmesterekkel és szólistákkal is volt lehetősége fellépni, mint például Nicholas McGegan, Simon Standage, Barthold Kuijken, Bernhard Fork,

Korhű hangszeren a Trio Antiqua és az Authentic Quartet alapítója. Rangos nemzetközi fesztiválok meghívott művésze, szólistája. A Capella Savariával számos CD-t készített szólistaként is, melyeken Bach, Vivaldi, Telemann, Haydn, Mozart, Beethoven, Mendelssohn, Schubert versenyművei mellett bemutatott olyan eddig ismeretlen hegedűversenyeket, mint például Michael Haydn, Joseph Kraus, Franz Benda, Luigi Tomasini, Carl Stamitz, Brescianello eddig Magyarországon nem hallott alkotásai.

Az Authentic Quartettel a Hungaroton gondozásában eddig 14 CD-je jelent meg, mellyel az eddig kevésbé ismert zeneszerzők remekműveit kutatták fel és örökítettek meg.

Pedagógia tevékenységét 1992- ben a Szombathelyi Művészeti Szakgimnáziumban kezdte és 2005-óta a Széchényi István Egyetem Művészeti Karának hegedűtanára, kamaratanára.  2011/2012-es tanévben a Liszt Ferenc Zeneakadémia barokkhegedű tanáraként oktatott. Doktori fokozatát 2010-ben, habilitálációs oklevelét 2019-ben szerezte meg Budapesten a Zeneakadémián. 2020-ban egyetemi tanárrá nevezték ki. Rendszeresen tart előadásokat és kurzusokat a helyes interpretáció területén. Országos zenei versenyek meghívott zsűritagja.

Tudományos fokozatok elbírálásában is részt vállal, így a doktori bizottságok és a habilitációs bizottságok tagja.

Díjak és kitüntetések:

1987-ben és 1988-ban II. díjat nyert a Zathureczky Ede (Zeneakadémia) hegedűversenyen.

  1. Príma Primissima díj Vas megyében a Capella Savariával.

2008-ban Halász Ferenc-díj kiemelkedő hegedűoktatói tevékenységének elismeréseként

2010 DLA Doktori fokozatot szerzett. Doktori értekezésének címe: „ A historikus előadásmód hatása és alkalmazása napjaink hegedűoktatásában”

2012-ben Vas megye kultúrájáért díjat,

2014-ben Liszt Ferenc-díjat,

2015-ben a Széchényi István Egyetemen Publikációs Nívódíjat kapott.

2017-ben Dr István Lajos Innovációs díjban részesült.

2019-ben Habilitált

2021-ben Vas Megye Príma díj a Magyar Zeneművészet kategóriában

2022- ben Magyarország Érdemes Művésze díj

2023-tól a Magyar Művészeti Akadémia  levelező tagja

Visszaugrás a navigációhoz